1. Zostań Mecenasem:
Złoty Mecenat
Darowizna powyżej 10 000 zł
lub regularne wpłaty min. 500 miesięcznie.
Srebrny Mecenat
Darowizna powyżej 5 000 zł
lub regularne wpłaty min. 300 miesięcznie.
Brązowy Mecenat
Darowizna poniżej 5 000 zł
lub regularne wpłaty min. 200 miesięcznie.
Pobierz broszurę informacyjną dla mecenasów (pobierz)
Kontakt:
Marcin Czakon,
tel. 81 745 71 62,
marcin@fsd.lublin.pl
2. Zaangażuj się w inny sposób:
Załóż Fundusz Wieczysty
Fundusz wieczysty jest jedną z form współczesnej filantropii indywidualnej i instytucjonalnej. Ma osobisty charakter, odzwierciedla zainteresowania i buduje prestiż darczyńcy, stawiając tym samym „żywy pomnik” wyznawanych idei i kluczowych wartości. Fundusz wieczysty zapewnia długofalowe wsparcie celów, które są bliskie fundatorowi. Realizację dążeń umożliwiają środki finansowe stanowiące nienaruszalny kapitał żelazny, który jest bezpiecznie inwestowany, a dochody z inwestycji przeznaczane są na realizację celów Funduszu. Dzięki temu fundusz wieczysty jest najsprawniejszą i najbardziej dostosowującą się do potrzeb darczyńcy formą działalności dobroczynnej.
Fundusz Skarbiec Dobrego Wychowania umożliwia powołanie funduszu wieczystego, który będzie realizował cele wyznaczone przez fundatora. Fundusz zakłada się najczęściej przekazująć jednorazowo znaczącą darowiznę, czasami jest to zapis spadkowy. Fundatorem może być osoba indywidualne, rodzina, przedsiębiorstwo lub grupa osób. Nazwa i cele fundusz mogą być powiązane z nazwiskiem lub nazwą fundator. Skarbiec Dobrego Wychowania jest operatorem powstałego funduszu wieczystego, pilnuje celowości wydatków, dba o utrzymanie kapitału żelaznego oraz informuje fundatora o skuteczności realizacji zakładnych celów.
Na przykład fundusz wieczysty może powołać grupa przedsiębiorców lokalnych z miejscowości X, którzy chcą wspierać zdolną młodzież zamieszkującą na danym terenie. Przedsiębiorcy zbiorą fundusze i wpłacą je jako żelazny kapitał założycielski wieczystego funduszu stypendialnego miasta X. Skarbiec Dobrego Wychowania, jako operator funduszu, przygotuje regulamin funduszu, powoła komisję do wyłonienia stypendystów, rozda stypendia, a także zabezpieczy kapitał żelazny w taki sposób, żeby nie tracił na wartości i pozwolił realizować stawiane przez fundatorów cele w długim okresie.
Kontakt: Marcin Czakon, tel. 81 745 71 62, marcin@fsd.lublin.pl
Zorganizuj wolontariat pracowniczy
Zapraszamy zorganizowane grupy pracownicze do współtworzenia dzieła dobrego wychowania. Wolontariusze pomagają nam m.in. przy remoncie ośrodków, tworzeniu infrastruktury dydaktycznej, szkoleniach i pomocy w nauce wychowankom. Wspólna praca wolontarysytczna sprzyja integracji pracowników, zwiększenia motywacę, a także poprawia wizerunek firmy jako pracodawcy. Po zakończonej pracy, grupy pozostają na spotkaniu z poczęstunkiem i dodatkowymi atrakcjami. Program i zakres prac zawsze ustalany jest indywidualnie w zależności od specyfiki zespołu pracowniczego.
Kontakt: Marcin Czakon, tel. 81 745 71 62, marcin@fsd.lublin.pl
Zostań mentorem
Poszukujemy mentorów, którzy chcą służyć stypendystom Skarbca Dobrego Wychowania swoim doświadczeniem zawodowym i osobistym. Organizujemy wizyty studyjne, spotkania i szkolenia, która pozwalają młodym ludziom poznać ludzi pełnych pasji, zaangażowanych w to, co robią, pracujących dla dobra innych. Prowadzimy również specjalny program tutoringu indywidualnego dla najlepszych stypendystów Skarbca Dobrego Wychowania.
Kontakt: Marcin Czakon, tel. 81 745 71 62, marcin@fsd.lublin.pl
Zorganizuj zbiórkę makulatury
Zorganizuj zbiórkę makulatury i foli przemysłowej, aby dochód z jej sprzedaży przekazać na cel wsparcia Skarbca Dobrego Wychowania. Przedsiębiorstwa kontaktują się z naszą organizacją, gdy chcą przekazać niepotrzebne surowce wtórne. Dla ładunków większych niż 500 kg surowców organizujemy odbiór z wskazanego punktu. Prowadzimy również akcje zbiórki makulatury od firm ogólnopolskich, posiadających wiele oddziałów – oddziały przesyłają makulaturę do nasze Fundacji, a my następnie oddajmy zebrane surowce do recyklingu.
Kontakt: Marcin Czakon, tel. 81 745 71 62, marcin@fsd.lublin.pl
Kup Charytatywne Kartki Świąteczne
Dwa razy do roku, przed świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia, przygotowujemy kartki świąteczne, będące cegiełkami na rzecz dobrego wychowania. Kartki drukowane są indywidualnie dla każdego ze sponsorów, znajdują się na nich życzenia, logotyp sponsora oraz informacja o wsparciu Skarbca Dobrego Wychowania.
Kartki można zamówić tutaj: http://fsd.lublin.pl/kartki
3. Case study – jak pomagają inni:
Mistrzostwa IT o Puchar Prezydenta Miasta Lublin to doroczny charytatywny turniej, w którym występują drużyny reprezentujące globalne firmy z sektora IT, mające swoje oddziały w Lublinie. Do rywalizacji zgłosiło się 20 zespołów, W sumie w turnieju uczestniczyło niemal 250 zawodników. Drużyny walczyły o Mistrzostwo IT i puchar Prezydenta Miasta Lublin na obiektach sportowych Areny Lublin.
Uczestnicy Mistrzostw przekazali darowizny dla dzieci z ośrodków wsparcia dziennego prowadzonych przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Ofiarowane środki zostaną wykorzystane na pokrycie kosztów organizacji letniego wypoczynku dla blisko 80 wychowanków. – To dla nas bardzo cenne wsparcie, szczególnie ważne jest to, że w naszym regionie znajdują się firmy, które chcą wspierać edukację i rozwój młodego pokolenia. – mówi Zofia Jaroszuk, zastępca prezesa zarządu Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Organizatorem Mistrzostw IT o Puchar Prezydenta Miasta Lublin jest Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo oraz Urząd Miasta Lublin. Poza wymiarem charytatywnym rozgrywki spełniają również rolę integracyjną i jednoczącą lubelskie środowisko sektora IT. – Branża IT w Lublinie rozwija się bardzo prężnie, pojawiają się nowe inwestycje, a wraz z nimi nowe miejsca pracy. Lublin jest otwarty na nowych inwestorów, posiada dogodną infrastrukturę oraz wysoko kwalifikowaną kadrę. Chcemy integrować to środowisko i zapewnić jak najlepsze warunki dla rozwoju biznesu. – mówi Łukasz Goś, zastępca dyrektora Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin.
Jest to już trzecia edycja Mistrzostw IT. W turnieju w ubiegłym roku uczestniczyło blisko 200 zawodników z 12 firm. Udało się zebrać blisko 18 tys zł, które wsparły działania wychowawcze, prowadzone przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo.
Strona Mistrzostw: http://mistrzostwait.pl/
Wolontariusze wspólnie z pracownikami Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo malowali ogrodzenie, sadzili tuje oraz pracowali nad przygotowaniem infrastruktury edukacyjnej, która tworzy Miasteczko Przygody.
W czasie sobotniego spotkania zostało również oficjalnie otwarte nowe studio telewizyjne Akademii Młodzieżowej, które powstało dzięki wsparciu Fundacji Auchan na rzecz młodzieży. Fundacja Auchan na rzecz młodzieży dofinansowała projekt Telewizji młodzieżowej kwotą ponad 37 000 zł. Wsparcie to pozwoliło otworzyć profesjonalne studio telewizyjne, a także przeprowadzić cykl warsztatów medialnych, prowadzonych przez wybitnych specjalistów.
Dziękujemy serdecznie za ogrom włożonej pracy i zaangażowanie.
Centrum Dobrego Wychowania stanowi bazę dla różnorodnych działań podejmowanych przez Fundację. Jest miejscem wychowania i edukacji dzieci i młodzieży, szkolenia instruktorów, organizacji licznych programów młodzieżowych i specjalistycznych warsztatów edukacyjnych.
Prace rozpoczęły się ok. godz. 10.00 odprawą, podziałem obowiązków i przydzieleniem narzędzi. Do zadań wolontariuszy należało: ustawienie nowej części ogrodzenia wybiegu dla danieli; zdemontowanie starej balustrady przy ośrodku; pomalowanie starych mebli oraz inne lekkie prace ogrodnicze i porządkowe. Dla wszystkich pracujących zapewnione były ciepłe napoje oraz drobny poczęstunek. Ok. godz. 14.00 prace zostały zakończone. Zgromadzeni pracownicy zostali zaproszeni na obiad do ośrodka, gdzie przy wspólnej biesiadzie z pracownikami Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo i wychowankami zapoznali się z działaniami prowadzonymi przez Fundację ostatnim czasie. Wszyscy wolontariusze otrzymali też prezent, grę rodzinną „Prawdziwy Skarb”, opracowaną przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo.
Grupa wolontariuszy z firmy UPS zaangażowała się w pomoc Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo już 5 raz. W poprzednich latach pracownicy firmy kurierskiej pomagali m.in. w uporządkowaniu ogrodu wokół ośrodka Fundacji dla dzieci i młodzieży na wzgórzu Czwartek w Lublinie oraz w pracach Pomagali też w (Motycz).
Dziękujemy serdecznie wolontariuszom z firmy UPS za pomoc, która jest cennym wkładem w realizację misji Dobrego Wychowania.
– To ogromna radość, że możemy wspierać młodzież, która chce się rozwijać i służyć innym. Bardzo ważne jest dla nas, żeby wspierać inicjatywy regionalne, które są realizowane przez społeczność na terenie, gdzie działają nasze sklepy. Projekt Telewizji młodzieżowej to doskonały sposób na naukę młodzieży konkretnych umiejętności, nie tylko medialnych, ale również tych, które są związane z organizacją pracy i kierowaniem zespołem. Dziś są to bardzo ważne i cenne umiejętności. – mówi Marcin Jama, Dyrektor Sklepu Auchan w Lublinie przy Al. Witosa.
Studenci Akademii Młodzieżowej za cel stawiają sobie rozwój osobisty. Chcą służyć ludziom i pracować dla Ojczyzny. Dlatego powołali do życia telewizję, która tworzy materiały patriotyczne, opowiada o tym wszystkim, co jest ważne dzisiaj dla młodego człowieka. Młodzi reporterzy i technicy Telewizji AM przygotowali już kilkanaście produkcji. Magazyny, reportaże i wywiady poruszają ważne tematy, pokazując pasję i zaangażowanie młodych ludzi, którzy kochają swój kraj. Telewizja jest narzędziem, dzięki któremu w ciekawy i przystępny sposób młodzież dociera do swoich rówieśników.
Program Akademii Młodzieżowej, którego częścią jest telewizja, daje młodym ludziom konkretne i pożądane w dzisiejszych czasach umiejętności. Młodzież prowadząc własne oddziały telewizji uczy się organizacji pracy, podziału obowiązków, zarządzania grupą oraz wszystkich tych specjalistycznych umiejętności, które są wymagane od dziennikarzy i techników. Szkolenia i wspólne spotkania wszystkich osób zaangażowanych w realizację programu są okazją do rozwoju i wzajemnego wsparcia.
Podczas uroczystości wręczenia symbolicznego czeku odbył się również kiermasz ciasta, który przygotował sklep Auchan w Centrum Handlowym Felicity w Lublinie. Całkowity dochód z kiermaszu został przekazany Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Dziękujemy serdecznie Fundacji Auchan na rzecz młodzieży za dofinansowanie projektu Telewizji młodzieżowej.
Telewizję AM można oglądać na stronie: www.akademiamlodziezowa.pl
Kanał Telewizji AM na portalu YouTube: www.youtube.com/user/TelewizjaAM